Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odstraňovanie tetovania

4. 4. 2007

Odstraňování tetování

Tetování je dokončeno vpíchnutím barevného pigmentu do malých děr v kůži. Tento pigment je relativně trvalý, záleží totiž na tom, kdo pigment aplikoval, zda-li profesionální tatér či nějaký ten amatér. Spousta lidí se bohužel nechává tetovat u těchto tatérů-amatérů a jím použitý pigment (často obyčejný inkoust) postupem času vybledne, linky jsou rozpité, kůže v místě tetování je zjizvená neodborným způsobem aplikace. Jiní lidé se zase nechají nalákat do kosmetických salónů na tzv. dočasné tetování, které po velmi krátkém čase částečně vybledne anebo pigment zčásti vypadá a na kůži tak zůstane nevzhledný obrázek.
A právě z těchto důvodů, kdy lidé podstoupí, pro kvalitní tetování zcela nevhodné metody, se hodně z nich rozhodne pro odstranění těchto nevzhledných obrázků. Jen malá část lidí se pro to rozhoduje z různých osobních důvodů, např. změnou společenského zařazení či změnou pracovního místa apod. V současné době je hned několik metod s chirurgickým zásahem pro odstranění nechtěného tetování, které jsou více méně účinné v dokonalém odstranění tetovacího pigmentu, protože v mnoha případech některé barevné kombinace pigmentů zůstávají anebo po použití té či oné metody k odstranění tetování zůstávají některá nevzhledná zjizvení. Jak mnoho pigmentu zůstane či jak moc zůstane místo, kde bylo tetování umístěno, zjizveno, záleží na mnoha faktorech. Zejména na velikosti tetováže, na jeho umístění a vlastnostech kůže každého jedince, na způsobu provedení a doba po kterou bylo tetování na kůži. Tetování, které bylo na kůži delší dobu se odstraňuje hůře než nové.

Metody odstranění tetování

V dnešní době je mnoho metod pro odstranění nechtěného obrázku, které jsou dostupné. Již jsem zmínil metody při kterých dochází k chirurgickému zákroku. Krom těchto metod existuje i metoda, z mého hlediska nejvýhodnější po všech stránkách - tzv. COVER-UP. Ale představme si nejdříve ty drastičtější, nákladnější a bolestivější:

1,- EXCISION
Tuto metodu lze použít, pokud je obrázek malých rozměrů. Může být odstraněno celé tetování, což se provádí následujícími postupy:
Kožní chirurg aplikuje lokální anestetikum, oddělá tetování skalpelem a vzniklou ránu uzavře zašitím. V některých případech, jako např. u větších tetováží, je nutné vzít část kůže z jiného místa a nahradit ji v místě vzniklé rány. Anebo je tak možné tyto větší obrázky vyřezávat po kouskách. Nejprve se vyřízne a zašije tzv. centrum a později se stejný postup opakuje u okolních částí.

2,- DERMABRASION
Při této metodě se aplikuje rozbrušování kůže a následně je místo broušeno rotujícím abrazivním nástrojem, který zbaví kůži vrchní vrstvy. Jelikož je tato metoda velice bolestivá a dochází ke krvácení, je nutné použit lokální anestetikum a krev při odstraňování tamponovat.

3,- SALABRASION (neboli CRYOSZRGERY)
Tato metoda je už více než jedno století stará, ale stále se používá. Místo, kde má dojít k zákroku se buď zmrazí anebo se použije lokální anestetikum a poté se na kůži nanese voda smíchaná se stolní solí. Poté se použije rotující nástroj jako u Dermabrazion anebo jednodušší možnost v podobě dřevěného hranolu zabaleného v gáze a následně se tře místo, kde je nechtěné tetování. Při zbarvení místa krví dochází k odstraňování pigmentu z kůže.

4,- LASER
Ačkoliv se stále předchozí metody používají, standardním způsobem pro odstraňování tetování se stal laser. Výhodou je, že nedochází ke krvácení, jako u všech předchozích způsobů. Nicméně nikdo Vám nezaručí s určitostí, kolikrát budete muset bolestivou proceduru laseru podstoupit. Způsob spočívá v tom, že laser produkuje krátké záblesky (pulsy) intenzivního světla, které procházejí přes vrchní vrstvu kůže. Jsou částečně pohlcovány tetovacím pigmentem a dochází k jeho následném rozstřelení na malé kousky, které jsou následně odstraněny tělním imunitním systémem. To, zda-li podstoupíte jednu či deset návštěv záleží na velikosti obrázku, jeho barevné rozmanitosti, umístění, stáří a způsobu provedení. Tyto lasery mohou efektivně odstranit tetování s malou možností zjizvení. Všeobecně platí, že se nejhůře odstraňuje žlutá a zelená a nejlépe modrá a černá. Z obrázků se nejlépe odstraňují černé ornamenty. Větší a složitější obrazce se odstraňují šachovnicově i několikrát po sobě (samozřejmě s odstupem času po regeneraci pokožky) a proto se může tento způsob značně prodražit.

5,- COVER-UP
Jak již bylo naznačeno, existuje i další metoda, při které ale nedochází k odstranění nechtěného tetování tolik bolestivými způsoby, jak bylo výše uvedeno. Při tomto způsobu se staré tetování překryje novým. V profesionálních studiích většinou dokáží překrýt nekvalitní tetování tak, že vůbec nepoznáte, že pod ním něco je. V mnoha případech je samozřejmě nutné použít větší vzor a tmavší barvy, ale to záleží na tom, co máte na kůži již vyhotoveno.

Jaké výsledky lze očekávat?

Bez ohledu na to, která metoda je použitá, stále záleží na již uvedených faktorech (velikost, stáří, rozmanitost,…), jak bude Vaše pokožka po provedení některé metody vypadat. Je však bohužel pravidlem, že po chirurgickém zákroku zůstávají jizvy anebo část pigmentu, který zcela nezmizí. Tyto chirurgické zákroky jsou nejen dosti nákladné, ale také velice bolestivé, o mnoho více než samotné tetování.
Proto je na místě doporučení o rozvážnosti a přemýšlení. Nic se nevyplácí uspěchat a u tetování to platí dvojnásob. Ze zkušenosti mohu doporučit nepodstupovat tetování do dvaceti let. Roky před zmiňovanými dvaceti jsou všelijaké, jedinec se neustále hledá, rebelie se střetává s vizí klidné rodinné či firemní budoucnosti a tetování není nálepka ze žvýkačky. I když lze tetování odstranit, jedná se o složité zákroky. A těžko lze předpokládat, že se v blízké budoucnosti objeví něco méně složitějšího, méně bolestivého, méně nákladného…

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Prosím poradte!!

(Kťuška, 8. 7. 2008 1:04)

Maam tetovanie na ruke je dost maličké a dosť nepodarené robila mi ho kamaratka ihlou a tušom..Chcem si ho odstraniť kolko by ma to asi vyšlo? Má asi 5mm