Jdi na obsah Jdi na menu
 


Piercing nosu

4. 4. 2007

Piercing nosu

11.10.2006

Piercing nosu

Nos je charakteristická část lidského obličeje. Přispívá svým tvarem a polohou k výrazu obličeje. Jeho tvarové znaky se dědí a jsou součástí rasové typologie.

Nos se skládá z hřbetu, hrotu a nosních křídel. Má kostěný a chrupavčitý podklad vystlaný sliznicí a krytý kůží. Kůže, která nos překrývá, je na hřbetě tenká a posunlivá, na nosních křídlech silnější a spojená pevně se spodinou. Nacházejí se v ní četné mazové a potní žlázky. Do kůže nosu se upínají z okolí některé mimické svaly.
Pod hrotem začínají horní cesty dýchací dvěma otvory. Z okrajů nosních otvorů vystupují chloupky, které brání vdechnutí nečistot. Navzájem jsou nosní vchody odděleny pohyblivou částí nosní přepážky, která je tvořena kožní duplikaturou a vazivem, které dorsálně navazuje na chrupavku septa.
Tento piercing je velice oblíbený zejména u něžného pohlaví. Zejména v našich končinách. Nečastěji vyskytujícím se piercingem je Nostril piercing, tedy piercing nosních křídel. Dalším hojně žádaným je tzv. Septum piercing, který se aplikuje do pohyblivé části oddělující nosní přepážky. Pak jsou to piercingy s názvy High Nostril, které se aplikují na hřbetu nosu. Stejně jako u jiných piercingů, i piercing nosu se roztahuje, je možné se tedy setkat s piercingy typu Big Nostril či Big Septum.

Zpracoval Radek Fiksa

Odpovědi na nejčastější dotazy, rady apod. k tomuto tématu naleznete v jarním čísle Bodyart magazínu

9/ Jak se nejlépe starat o čerstvý piercing nosu?

a) Piercing nosu nevyžaduje zvláštní péči, u někoho může být výhodou dětský olejíček, který si kápnete do zevního ústí piercingového kanálku a šperkem pak opatrně lehce zakroutíte, aby se olejíček dostal i dovnitř. Lze použít i dezinfekční prostředky určené pro piercing (na našem trhu například Protat)
nebo běžná antiseptika - k dostání v lékárně.
b) Krusty ze zaschlého tkáňového sekretu, které se usazují na konci šperku, pravidelně opatrně odstraňujte-např. novým čistým měkkým zubním kartáčkem.
c) Piercing udržujte v čistotě, spěte na čistém polštáři, na noc si zpočátku můžete šperk přelepovat malým kouskem náplasti, aby vám v noci nevypadl. (To se týká zejména šperků zakončených na té části, co je uvnitř nosu, drobnou kuličkou. Se šperky, které jsou uvnitř nosu zakončeny zahnutím či spirálou, tento problém většinou nebývá.)
d) Šperk nevyndávejte a ani jej neměňte za jiný, dokud nebude piercing zcela zhojen (to může trvat několik týdnů, u někoho i měsíce). Manipulací se šperkem by totiž mohlo dojít k poranění piercingového kanálku a proces hojení by byl narušen

6/ Ahoj, chtěla bych si dát piercing do nosu a zajímají mě nějaké informace. Jak dlouho se piercing hojí? Může dojít k výraznému napuchnutí nebo zarudnutí nosu? Je léto, takže je něco zakázané v propíchnutí nosu (sluníčko, koupání, atd?)

a) Prvotní hojení piercingu nosu je obvykle 6-8 týdnů. Během této doby by měla vymizet sekrece a zarudnutí v okolí šperku. Vlastní vytvoření pevného kanálku trvá řadu měsíců.
b) K zarudnutí, či opuchnutí nosu dojít může. Mírný otok a začervenání je přirozená reakce těla na poranění a na cizí těleso v ráně. Během několika dní tato přirozená zánětlivá fáze přechází ve fázi hojení. Výjimkou je alergická reakce na materiál, ze kterého je šperk vyroben. Pak začervenání může přecházet až v puchýře a sekrece nemusí ustávat, dochází ke zhoršování stavu. Pak je nutné šperk odstranit. A samozřejmě při infekci dochází v okolí šperku k výraznému zarudnutí a hnisavé sekreci a je nutná léčba.
c) Čerstvě po aplikaci šperku nedoporučuji slunění. Co se týče koupání, nedoporučuji přírodní koupaliště, rybníky a podobně. Naopak koupání v mořské vodě může hojení podpořit

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

....

(Natally, 20. 8. 2011 16:27)

Ja mam pirs už 3rok.A nemam s nim žiadné problémy.Ziadné opuchanie,vypadávanie,problemy pri smrkani.Nič nemusite sa bať...Neboli to VOBEC.A o chviločku už ma čaká pirs do bruška :)*

????

(Hedriga, 7. 6. 2010 21:15)

Ahoj chcela by som sa spýtať od koľkých rokov si môžem dať piercing do nosa??
vopred ďakujem za odpoveď :)

sara

(sara, 15. 1. 2010 18:19)

ja som sara

pupok?

(katren, 30. 6. 2009 23:09)

hehe jj piercing do pupka boli a je to dost neprijemne ked ho omylom zatiahnes a dost dlho sa hoji mno podla toho u koho jak....

čoooo

(anita183247, 18. 4. 2009 15:41)

ahojte...chcela by som si dat piercing do bruucha a neviem ci to boli....pls. raduu...

noštek

(mima, 3. 9. 2008 13:50)

Vobec to neboli!!

,,,

(dada, 22. 8. 2008 18:52)

je to uplne super.ja ho mam uz asi 2 roky.je to panta ked ste nachladnuty ale casom to bude ok.no kupte si potom taky s gulickou na konci lebo vam moze v noci vypadnut.

piercing

(hvizda, 16. 8. 2008 11:59)

a boli to v nose?

pearsing

(kika, 17. 5. 2008 20:20)

Podla mna v nose je uz otrepany pirsing,je to pekne a su tam mensie rizika

pearcing

(romanka, 26. 7. 2007 19:40)

ja mam pearcing v nose asi 2mesiace a je to super